מנט"ה- מסלול נוער טכנאים הנדסאים

מנט"ה- מסלול נוער טכנאים הנדסאים

 
משפחות
0
 
שלב פיתוח
 
 
שותפים
5
 
מוקדים בארץ
0

תלמידים המסיימים את לימודיהם בבתי הספר שבפיקוח משרד הרווחה מתקשים להמשיך ללימודי י"ג ו-י"ד במכללות, להתמיד בלימודיהם ולהשיג דיפלומה. תכנית הלימודים בכיתות י"ג-י"ד היא אינטנסיבית ודרישותיה דומות לאלה של סטודנטים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה. במקביל, עם סיום 12 שנות לימוד, מצטמצמת המעטפת התומכת, המסייעת לבני נוער במצבי סיכון להתמיד ולהצליח בתקופת התיכון. מעטפת זו כוללת: צוות חינוכי מלווה, סל ההעשרה וכן מענים תוספתיים שונים, כגון: תגבור לימודים, סיוע רגשי, ועוד. כל אלה מסתיימים לאחר 12 שנות לימוד. המשמעות היא, שבעבור בני נוער במצבי סיכון מדובר במעבר חד מלימודים באווירה תומכת ומאפשרת ללימודים גבוהים תובעניים. בעבור רבים מהם אתגר זה הופך לחסם כניסה.

תכנית מנט"ה מציעה מסלול נוער טכנאים הנדסאים, המשפר את סיכוייהם של בני נוער וצעירים במצבי סיכון לצאת מהמצב הסיכוני והיוצר עבורם אופק השכלתי ותעסוקתי. התכנית מספקת מעטפת חברתית-לימודית-רגשית-כלכלית התומכת בתלמידים, מאפשרת להם להתגבר על חסמי הכניסה ומעניקה להם כלים להתמודדות עם הלימודים ועם דרישות המסלול. במקביל, התכנית מכשירה מורים ומרצים במסלולי י"ג ו-י"ד לעבודה עם בני נוער במצבי סיכון.

מאז החלה התכנית, חלה עלייה בשיעור תלמידי י"ב הממשיכים ללימודי י"ג: מ-59% בשנה"ל תשע"ד ל-70% בשנה"ל תשע"ו וכן עלייה בשיעור התלמידים המסיימים כיתה י"ד עם דיפלומה: מ-58% בשנה"ל תשע"ד ל-74% בשנה"ל תשע"ה.

לדברי מנהל אחד מבתי הספר המעורבים בתכנית: "יכול להיות שיש תלמיד שחסרים לו לימודי מתמטיקה ואנגלית, ובזכות מנט"ה השלים מתמטיקה והפך להיות תלמיד בעל סיכוי לעלות ללימודים במכללה. אנחנו מאפשרים לו לעלות, כי אנחנו גם יודעים שהתכנית תתמוך בו לאורך הלימודים במכללה ותגדיל את סיכויו לקבל דיפלומה בסוף התהליך".

שותפים לתכנית:משרד הרווחה והשירותים החברתיים; משרד החינוך; רשתות החינוך: עתיד, אורט ונחלים.

מוקדים בארץ

תוצרי ידע בתכניות

תוצרי מידע ותכניות נוספות

להורדת המאמר מלא/י את הדוא"ל