משל"י- משוחררים לומדים יחד

משל"י- משוחררים לומדים יחד

 
משפחות
0
 
שלב פיתוח
 
 
שותפים
5
 
מוקדים בארץ
0

תעודת 12 שנות לימוד  מהווה היום את כרטיס הכניסה הראשון לעולם ההשכלה והתעסוקה. יתרה מכך השכלה תיכונית היא דרישה מינימאלית ומהווה תנאי סף בקבלה לקורסים מקצועיים, ללימודי תעודה ולהשתלבות בעולם התעסוקה. בהיעדרה עלולים צעירים וצעירות למצוא עצמם מחוץ למעגל התעסוקה, משולבים במשרות נחותות ללא אופק קידום כלשהוא או גרוע מכך בסכנת הדרדרות. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כרבע מבין הצעירים בין הגילאים 23-25 אשר סיימו את שירותם הצבאי אינם מועסקים. שיעורם עולה בקרב אוכלוסיות מהפריפריה, יוצאי החברה האתיופית ובעלי 10 שנות לימוד בלבד. (ביטוח לאומי שנת 2010)

תכנית משל"י מציעה למשתתפיה, צעירים וצעירות בוגרי שירות צבאי/לאומי השלמת השכלה במסגרת תומכת ומעשירה כצעד ראשון בדרך להשתלבות מיטיבה במערכות חברתיות. מטרת התכנית היא להעניק תמיכה רגשית, חברתית ,לימודית וכלכלית בתקופת הלימודים כחלק בבניית הדרגתיות בתהליכי ההשתלבות במערכות החיים הנורמטיביות.

התכנית נשענת על 3 מנופי פעולה מרכזיים :

  • פיתוח מנגנון איתור וגיוס  מועמדים.
  • יצירת סביבה תומכת התפתחות ולמידה עבור המועמדים: מעונות, מלגת קיום, עו"ס מלווה במכינה, תגבורים לימודיים.
  • ליווי וקשר עם המשתתפים עד להשתלבות נורמטיבית במערכות תעסוקה או השכלה.

בשלוש השנים האחרונות  השתתפו מעל 150 צעירים וצעירות הפרוסים על פני  3 מכללות ברחבי הארץ ירושלים, צפת ושדרות רבע מתוכם השתלבו במסלול אקדמי/ קדם אקדמי ו כ 70% מתוכם הגדירו לעצמם מסלול התקדמות רצוי ומטרות להגשמה.

"אני עשיתי את התכנית הזאת ולא הצטערתי! כל אחד מגיע לשלב בחיים שהוא יודע שבלי מקצוע אי אפשר למצוא עבודה טובה ובשביל מקצוע צריך 12 שנות לימוד. כששמעתי על התכנית ישר קפצתי עליה" (משתתפת התכנית)

"השתתפתי בתכנית ואני הכי מאושרת שעשיתי כך. צוות ליווי אכפתי נותן לכל אחד את היחס והעזרה שהוא צריך, מרצים מדהימים שבאמת עושים הכול כדי שנוכל להצליח, עזרה תמיכה נפשית שצריך אותה לעתים כי זה לא כל כך קל לקום ולחזור ללימודים.  שני מבחנים אחרונים פיספסתי עקב אישפוז לא צפו, והצוות לא וויתר עלי, רצו להביא לי בוחנים עד בית החולים נלחמו עלי בשיניים במילה אחת משפחה."(צעירה ממכללת ספיר, מחזור 3)

מוקדים בארץ

תוצרי ידע בתכניות

תוצרי מידע ותכניות נוספות

להורדת המאמר מלא/י את הדוא"ל