חזרה לאתר אשלים

זוכי פרס אשלים לשנת 2017

זוכי פרס אשלים לשנת 2017

לפרס אשלים לשנת 2017 ניגשו 48 מועמדים סה"כ. למועמדים יחידים 29 מועמדויות. למועמדים ציוותים 19 מועמדויות. עשרות המועמדים אשר הגישו את מועמדותם לפרס חשפו בפנינו את פניה היפות של ארץ ישראל. פנים של עשייה מקצועית והתנדבות רבת השראה. התרגשנו מהפעילות המגוונת ורבת הפנים של הצעירים והצעירות הפועלים בחריצות ובהתמדה לקידום מצבם של ילדים, נוער וצעירים במצבי סיכון ברחבי המדינה. על אף ריבוי המועמדים המוצלחים הכרענו כפי שנתבקשנו על מספר מועמדים הראויים ביותר לקבלת הפרסים. השנה התמקד הפרס בצעירים וצעירות בין הגילאים 18-30 שפיתחו תכנית או שירות עבור ילדים, נוער וצעירים במצבי סיכון. בבחירת הזוכים נתנו משקל מיוחד למרכיבים של תכנית פורצת דרך וייחודית, פעילות הנעשית בפריפריה, תכנית הנעשית למען אוכלוסיות מיוחדות והתמדה של 3 שנים בפעילות התכנית.

 

עדי קושניר, בן 19  נמצא בשירות לאומי בנציבות לשיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות 

 

 

עדי, מתנדב צעיר ( בן 18 ) העושה שירות לאומי לאנשים עם מוגבלות בנציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות . עדי עוסק בדרכים רבות ומגוונות על מנת לשפר ולהנגיש את חייהם של אוכלוסיות האנשים עם לקויות ראיה ועיוורון. הוא עושה זאת באמצעות עבודה עם משרד החינוך על זכויות ע"י העלאת מודעות וסיפורי חיים ובעיקר באמצעות הנגשה של פיתוחים טכנולוגים רבים. השגיו של עדי רבים ונמנה אחדים מהם: פיתוח, תכנון והשקה של צג ברייל קומפקטי לאוכלוסיות האנשים עם עיוורון. צג שבעבר היה מגושם ולא נוח לשימוש, כיום בסיועו של עדי הפך הצג ליעיל ונגיש וטוב. כמו כן עדי פעל להנגשת אפליקציות רבות לשימוש אוכלוסיות האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה כמו מובייט וגט - טקסי. עדי בחור עם עיוורון פועל מזה מספר שנים בכל דרך אפשרית ומתוך יוזמה אישית בזמנו החופשי לרוב ללא שכר כדי לאפשר לו ולכל אוכלוסיית כבדי הראייה לפעול ככל הניתן כמו שאר האנשים.

 

על כל אלה מצאה אותו הועדה ראוי ביותר לפרס אשלים ליחידים לשנת 2017.

 

עביר בדארנה, בת 26 עריית עראבה.

 

 

גברת עביר בדארנה פועלת במסגרת התכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון בעראבה ובתפקידה הזה פיתחה יוזמות חברתיות חדשניות פורצות דרך למען ילדי ונערי הישוב. במהלך השנים האחרונות פעלה בנחישות בהתמדה ובכישרון רב לקידום מצבם של הילדים. היא התחילה לעבוד כמומחית לבעיות ללקויות למידה בבתי הספר היסודיים ובמסגרת זו בנתה תכנית התערבות הוליסטית מיוחדת עבור ילדים עם חשד סביר ללקויות למידה. תכנית יצירתית זו העלתה את מודעות ההורים, המורים והקהילה כולה לנושא זה וגרמה למהפך בהתיחסות לילדים בעלי ליקויי למידה.

היא לימדה את המערכת העירונית כיצד לפעול כדי להצליח בעבודה עם ילדים אלו ולהביאם להשגים משמעותים. התכנית חוללה שינוי בהתיחסות המערכתית והבית- ספרית לילדים ונוער בסיכון ושיפרה את מעמדם של ילדים עם ליקוי למידה בבתי הספר היסודיים. היא גרמה לשינוי התיחסותם של המורים וההורים לילדים אלו ונטעה בהם את האמונה בעוצמתו ויכולתו של כל ילד. 

עביר חרף גילה הצעיר (26) בנתה תכנית הוליסטית בה שותפו כל הגורמים המקצועיים המגוונים בעיר ובמשרד החינוך ונרתמו בהובלתה להצלחת התכנית. עביר בעלת השכלה רחבה דוקטורנטית אשר הצליחה לסחוף אחריה את כל הקהילה ולחולל שינוי של ממש בחייהם של הילדים והוריהם.

 

על כל אלו מצאה אותה הועדה ראויה ביותר לקבלת פרס אשלים ליחידים לשנת 2017

 

צוות הצעירים בקהילה האתיופית 

 

 

צוות צעירי הקהילה האתיופית בכפר סבא  הינם קבוצת יזמים קהילתיים אשר החליטו לעשות שינוי בסביבה בה הם מתגוררים. היוזמה באה על רקע מצוקתם של רבים מצעירי השכונה בני 20-35 המתמודדים עם בעיות של חוסר תעסוקה ואי מימוש עצמי מבחינה אישית ותעסוקתית.

חבורת היזמים מהשכונה ובסיוע של סטודנטיות מבית ברל חברו יחדיו והחליטו על הקמתו של מועדון צעירים אשר יהווה מקום מפגש חברתי לצעירי השכונה בו יוכלו לחוות תהליכי העצמה אישית וחברתית. כתוצאה מיוזמתם הקהילתית עלה שיעור הפעילים הצעירים במסגרת המרחב הקהילתי באופן משמעותי.  כמו כן חלה עלייה משמעותית במספר האנשים המצויים כבר היום בעיצומם של תהליכים לקראת כניסתם למכינות לתואר ראשון והשתלבותם בעולם העבודה זאת ועוד

אלפי צעירים שותפים לרשת חברתית ומפתחים מעורבות קהילתית וחברתית של צעירי השכונה בפרויקט. יתר על כן, הצעירים הרבים המעורבים בתכנית נטלו יוזמה ופועלים בהתנדבות במסגרת הקהילה בה הם מתגוררים ויצרו שיח צעיר ופורה אשר נותן מענה אישי ואוזן קשבת לצעירים המצויים בתהליכי כניסה ראשוניים לחברת המבוגרים לאחר הצבא. המועדון עצמו הפך לאבן שואבת ומקום מפגש לכל צעירי השכונה ומוקד לציונים אקטיביים בחברה המקומית והארצית ואף יוצר כלים פרקטיים למימוש רצונם וחלומותיהם של צעירי השכונה.

הועדה ראתה ביוזמת הצעירים היזמים מהקהילה האתיופית מהם, בוגרי צהל בו עשו שירות משמעותי פורצי דרך, יזמים חברתיים וחלוצים אשר בחרו מרצונם לחזור לשכונה בה גדלו ולשמש מקור לחיקוי עבור בני הנוער ולהשפיע ולשנות את המציאות בשכונה. בעיננו הם חלוצים המבטאים ציונות מהסוג החדש והם ראויים מאוד לקבלת פרס צוות מצטיין בקטגוריה הציוותית של אשלים לשנת 2017. 

 

תודה לכל המועמדים וברכות לזוכים ! 

 

* פרס אשלים מתאפשר תודות לתרומתו הנדיבה של חגי אבישר אשר תומך בפרס כבר שנים רבות באמצעות מענק כפסי נדיב.