מיכל דולב כהן

 • שיחות במסרים מידיים בין מתבגרים: יתרונות, חסרונות ומה שביניהם

  הסייברספייס הוא כר פורה לאינטראקציות חברתיות בקרב מתבגרים. נראה כי המתבגר הטיפוסי כבר אינו חי בשני עולמות נפרדים - זה הפיזי וזה המקוון, אלא בעולם המשלב את שני המרחבים הללו גם יחד, כיוון שהם אינם ניתנים עוד לניתוק ולהפרדה. בני הנוער הזקוקים לקשר עם קבוצת השווים רותמים את האינטרנט במרחב הביתי הפרטי לצורך תחזוקה של קשריהם החברתיים, כך שהאינטראקציות החברתיות בעולם המקוון משפיעות על השגרה בבית הספר ומושפעות ממנה. נתונים סטטיסטיים עדכניים מעידים על שימוש הולך וגובר של בני הנוער הישראלים במסרים מידיים, בעיקר בתוכנות ICQ , MSN מסנג'ר, וכן באמצעות הצ'ט בפייסבוק - ויש לתת על כך את הדעת. על המערכת להשכיל להבין את התנהלותה של התקשורת המקוונת באמצעות מסרים מידיים, את חשיבותה וכן את המקום שהיא תופסת בקרב בני נוער ואת השפעותיה על שגרת יומם מחוץ למרחב הווירטואלי. נגישותו של האינטרנט וזמינותו שינו זה מכבר את העולם החברתי שאנו חיים בו. חידוש קשרים חברתיים שנותקו בעבר או יצירת קשרים חדשים והפיכתם מקשר מקוון לקשר פא"פ פנים אל פנים או Offline הם דבר שבשגרה, והם מאפיינים מבוגרים ובני נוער כאחד. השימוש הגובר ביישומי האינטרנט השונים לצורכי תקשורת בין-אישית העלה שאלות רבות, הן בקרב ההורים והן בקרב אנשי המקצוע, בדבר ההשפעות שיש לכך על המשתמש הצעיר.
  קרא עוד
 • ההתנדבות החדשה – המתנדבים החדשים במאה ה - 21

  למקורות ביביליוגרפים 

  Eisner, D., Grimm Jr., R. T., Maynard, S., & Washburn, S. (2009). The new volunteer workforce. Stanford Social Innovation Review, Winter, 32–37

  Evans, E., & Saxton, J. (2005). The 21st century volunteer. London, The Scout Association.

  Hustinx, L. (2001). Individualization and new styles of youth volunteering: An empirical exploration. Voluntary Action, 3(2), 57–76.

  McKee, J. R., & McKee, T. W. (2008). The new breed: Understanding and equipping the 21st-century volunteer. Group.

  www.hitnadvut-israel.org.il

  http://vannw.org/professional-development/creating-volunteeropportunitie...

  במאמר זה נסקור את התמורות שחלו בשדה ההתנדבות בעשורים האחרונים ונציג את מאפייני ההתנדבות החדשה בהשוואה להתנדבות הקלאסית. לצד ההיכרות עם מאפייניהם של "המתנדבים החדשים", תפיסת עולמם וציפיותיהם, נעלה תובנות באשר להעסקת מתנדבים במאה הנוכחית, נטיל ספק בגישה הדיכוטומית הרואה באלטרואיזם ובאגואיזם הפכים שאינם יכולים לדור בכפיפה אחת, ונציע פרדיגמה אחרת שיש לפעול להטמעתה. שינויים חברתיים, דמוגרפיים, פוליטיים וכלכליים רבים משפיעים על ההתנדבות. תוחלת החיים הארוכה, הפיכתנו לחברה צרכנית המורגלת במגוון אפשרויות בחירה, ההתפתחות המואצת של הטכנולוגיה ושל הרשתות החברתיות, שינוי תפיסת הפנאי שלנו, שינוי בדפוסי המשפחה והתעסוקה – לכל אלה ועוד יש השפעה מכרעת על ההתנדבות. ייתכן כי השינוי המכריע והמשמעותי ביותר בהקשר של ההתנדבות הוא המעבר של החברה המערבית מערכים קולקטיביים לערכים אינדיבידואליסטיים. יש שיטענו כי מעבר זה אמור להוות מכה ניצחת על ההתנדבות, היות שמעצם מהותה היא מתבססת על קהילתיות, אלטרואיזם וקולקטיביזם. עם זאת, אנו מגלים כי לא רק שההתנדבות לא ספגה מכה ניצחת, אלא היא דווקא נמצאת במגמת עלייה בעשורים האחרונים ברחבי העולם. אולם העלייה שאנו עדים לה היא עלייה של התנדבות אחרת, חדשה, כזו שלא הכרנו קודם לכן. אנשי מקצוע רבים הפועלים בשדה ההתנדבות ברחבי העולם, טוענים זה כשני עשורים כי הם חשים "רוח של שינוי". לפתח ארגוניהם מגיעים מתנדבים "אחרים" להגדרתם, מתנדבים עם ציפיות ודרישות שלא הכירו קודם לכן, שדורשים מהם לשנות באופן דרמטי את פרקטיקות ניהול המתנדבים שלהם. לטענתם ניהול מתנדבים כיום הוא הרבה יותר מורכב מפעם.
  קרא עוד