בוקי קמחי

 • “מְבֻקָּשׁ מָקוֹם שָׁקֵט עָלָיו תּוּנַח הַנּפֶשֶׁ” שילוב ליווי רוחני בתפיסת הורה לילדים עם צרכים מיוחדים

  למקורות ביביליוגרפים 
  אלוני-דגן, ג’  2013 . היד המושטת של מרי. הורים ללא סוף עמ’ 33 – 38 . עורכות: ר’ סנה, י’ גרוס-אנגלנדר ות’ מור-סלע. תל אביב: ידיעות אחרונות.
   
  גרוס-אנגלנדר, י’  2015 . לא יכול להיות – תמונת מצב – משפחות מיוחדות בישראל 2015 . דו”ח של ארגון קשר – הבית של המשפחות המיוחדות.
  ביון, ו”ר  1992 . התנסויות בקבוצות ומאמרים נוספים. אור יהודה: דביר.
   
  וייס, מ’  2014 . תנו לשמש לעלות, גרסה אלקטרונית. הורים בקשר. נדלה מתוך: http://www.horimbekesher.co.il/Article
   
  זוהר-סייקס, נ’ 2013 . סיפור מסע – אל ליווי רוחני ועבודה סוציאלית. עט השדה, .69–62 ,10
   
  זוהר-סייקס, נ’  2016 . בשביל הרוח: התפתחות הליווי הרוחני כתפיסה וכלים לסיוע לאוכלוסייה במשבר, במצוקה ובסיכון. עט השדה, 16 : 80 – 89 .
   
  צרפתי, י’  2013 . עדי. הורים ללא סוף )עמ’ 152 – 157 . עורכות: ר’ סנה, י’ גרוס- אנגלנדר ות’ מור-סלע. תל אביב: ידיעות אחרונות.
   
  קוסמן, א’  1990 . מבוקש. בני ברק: הקיבוץ המאוחד. קמחי, ב’  2013 . כף היד החמה שהולכת אתי. הורים בקשר. גרסה אלקטרונית. נדלה מתוך: http://www.horimbekesher.co.il/Article
   
  Gottlieb, J. (1981). Mainstreaming: Fulfilling the promise? American Journal of Mental Deficiency, 86(2), 115–126.
   
  Kalyanpur, M., & Rao, S. F. (1991). Empowering low-income black families of handicapped children. American Journal of Orthopsychiatry, 61(4), 523–532.
   
  Krahn, G. L. (1993). Conceptualizing social support in families of children with special health needs. Family Process, 32, 235–248.
   
  Santelli, B. S., Turnbull, A. P., Marquis, J., & Lemer, E. (1995). Parent to parent: A unique for of mutual support. Infants and Young Children, 8(2), 48–57.

  “להיות אימא מיוחדת – אימא לילד עם מוגבלות, להיות משפחה מיוחדת, זה לפרמט את תוכנת חייך ולהתחיל מחדש. כל מה שמוכר וידוע מהחיים הקודמים משתנה. תוך כדי הצורך להתארגן לקראת עבודה בלתי נגמרת כדי לאפשר מרחב מקדם, עולים רגשות לא פשוטים, עולה כאב ומתמודדים עם פרידה מהציפייה. הכאב, האכזבה, הבכי והאבל נדחקים לטובת הצורך בטיפול ... אך קיימים ובכל הזדמנות מציפים” אביבית, אם מלווה הורים בליווי רוחני, מנחת קבוצות תמיכה רוחנית ומדריכה. “החיים כאימא מיוחדת מאתגרים ומורכבים. הקושי הגדול הוא הבדידות. העובדה שבסביבה הקרובה כמעט אין עם מי להתייעץ ... אין עם מי להיות שם” צרפתי, 2013. “כשהתחלתי עם הבן, שם הייתי צריכה ליווי, ששמעתי את האבחון הרגשתי שהקושי גדול עליי, ידעתי אם לא איעזר אפול” אם שמקבלת ליווי רוחני. “ואני יודעת שכל אימא ואבא צריכים לפחות מרי אחת כזאת: יד מושטת של שכן, בן משפחה, קולגה, חבר אמִתי או וירטואלי, כזאת שאפשר להיאחז בה ברגעים הראשונים, באותו “מעמד בשורה” בלתי נסבל שאחריו מתחילים החיים החדשים” אלוני-דגן, 2013 . “כדאי שהורה יקבל ליווי בתוך בית החולים יחד עם החבילה אִתה הוא הולך הביתה, שיפגוש הורה מלווה לפני שיפגוש עובד סוציאלי, כי אז תהיה עזרה גם להתחבר לעובד סוציאלי” אם מלווה בתכנית שמ”ש, ר’. “אילו רק לא הייתי שם לבד ברגע הזה! סגרתי את הטלפון ושאלתי את עצמי מה היא אמרה לי עכשיו, עם מי אני יכולה לדבר. בהתחלה חשבתי שאני לא רוצה לדבר עם אף אחד. אם לא אספר, זה לא יהיה. עכשיו אני כבר במקום אחר, ויכולה ורוצה להיות שם בשביל אימהות אחרות, שלא יהיו שם לבד ברגע הזה” אם בריאיון לקורס הכשרת הורים להנחיית קבוצות תמיכה רוחנית.
  קרא עוד